jest stała i utrzymuje się w granicach 8-15°C.
Dla większości miejsc na ziemi oznacza to, że temperatura gleby jest zwykle wyższa niż temperatura powietrza w okresie zimowym, a niższa w okresie letnim. Systemy geotermalne wykorzystują stałą temperaturę ziemi, aby ogrzewać budynki w zimie i ochładzać je latem.
Systemy geotermalne są idealne dla naszej strefy klimatycznej, niezawodne bez względu na temperaturę otoczenia, nasłonecznienie, czy siłę wiatru.
Odbiór ciepła z ziemi następuje poprzez pompę cieplną połączoną z układem gruntowych wymienników ciepła. Wymienniki te, to zbudowane z rur polietylenowych pionowe sondy gruntowe zakończone kolanem 180° typu U. Sondy wypełnione są cieczą o niskiej temperaturze zamarzania.
Pompa cieplna odbiera ciepło z cieczy krążącej w kolektorach, a następnie przekazuje je do ogrzewanego budynku. Ciecz, która w pompie wytraciła swoje ciepło, w wyniku zamkniętego obiegu, wraca z powrotem do ziemi, bez bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.
Systemy geotermalne to nieocenione źródło czystej, odnawialnej energii, wykorzystujące ciepło skorupy ziemskiej, jak również energię odpadową, która powstaje między innymi na różnego rodzaju wysypiskach. Są to systemy obojętne dla środowiska, gdzie koszt wytwarzania energii cieplnej jest najniższy.
Plasson oferuje bogatą paletę kształtek polietylenowych i urządzeń, zapewniających łatwy, a zarazem profesjonalny montaż, całkowitą szczelność instalacji oraz w pełni skomputeryzowany proces kontroli i monitoringu podczas budowy dowolnej instalacji geotermalnej.